Vyhľadávanie

rozšírené

Mena:

0 / 0 položiek

 • Tel.: +421 904 444 949
 • /
 • Poštovné 1.50
Anketa

Máme rozšíriť sortiment?

Ukázať výsledky

Odporučte nás

Domnievate sa, že by naše stránky mohli zaujímať niekoho z Vašich priateľov či známych?

Odporučte nás

Aj napriek najlepšej snahe antifajčiarských združení celkové tržby predaja cigariet klesli

Aj napriek najlepšej snahe antifajčiarských združení celkové tržby predaja cigariet klesli
Prečo? Vzhľadom k tomu, že elektronické cigarety úspešne súťažili s tabakovými cigaretami a dopomohli k veľkému zníženiu ich predaja.

Podľa článku v denníku Wall Street Journal: "Trh s elektronickými cigaretami, ktorý zahŕňa viac ako 250 značiek, sa rozrástol z niekoľko tisíc užívateľov v roku 2006 na niekoľko miliónov po celom svete. Analytici odhadujú, že ich predaj sa môže v tomto roku zdvojnásobiť na 1 miliardu USD. Niektorí vo vyhláseniach idú tak ďaleko, že na budúce desaťročie predpovedajú elektronickým cigaretám prevýšenie tradičných cigariet. Vlastníci tabakových spoločností ešte udávajú, že elektronické cigarety znížili celkové objemy výroby klasických cigariet asi o 600 miliónov kusov, resp. o 1 % v priebehu prvého štvrťroku 2013, to však nezahŕňa predaj cez internet, ktorý je pre elektronické cigarety väčšinovým.“

K tomuto javu, ktorý sa chystá obmedziť choroby súvisiace s fajčením, došlo aj napriek maximálnemu úsiliu mnohých protifajčiarskych združení, ktoré dôrazne odrádzali fajčiarov od odvykania od fajčenia pomocou elektronických cigariet.

Inými slovami - v prípade, že by protifajčiarske skupiny mali tú moc, bolo by v prvom štvrťroku 2013 vyfajčených o 600 miliónov cigariet viac - keby neexistovali elektronické cigarety.

Zvyšok príbehu

Možno sa pýtate, či ste čítali tento príbeh správne. Konajú protifajčiarske skupiny v záujme zvyšovania spotreby cigariet, a nie v záujme jej zníženia? Zdá sa to byť ironické, ak nie absurdné.


A predsa, nie je to omyl. Je to pravda. Protifajčiarske skupiny robili všetko možné, aby sa zabránilo tomuto 600 miliónovému poklesu predaja cigariet. Našťastie, mnoho fajčiarov to nebralo na vedomie a namiesto toho sa rozhodlo dať svoje zdravie na prvoradé miesto a znížiť svoju spotrebu klasických cigariet vďaka elektronickým cigaretám.

Je smutné, že k úspešnému zásahu, ktorý znižuje spotrebu cigariet, dochádza nie v dôsledku pôsobenia protifajčiarských aktivistov, ale aj napriek ich snahám a vďaka existencii elektronických cigariet. V skutočnosti tabakové spoločnosti zohrávajú oveľa väčšiu rolu v tomto príbehu ako samotné protifajčiarske združenia.

Pre protifajčiarske združenia nadišiel čas, aby sa vrátili k diskusnému stolu a pripomenuli si, že ich úlohou je snažiť sa o zlepšenie verejného zdravia, a nie naopak.

(Zdroj: blog Zvyšok príbehu: Analýza tabakových noviniek a komentár ... Celý príbeh v pozadí tabakových správ, prof. Michael Siegel, pozri: http://tobaccoanalysis.blogspot.sk/)

Prevádzkovateľ

 • verne slovakia, s.r.o.
  Páričkova 18
  821 08 Bratislava
  IČO: 46396802
  DIČ: 2023364464
Orgánom dohľadu nad poskytovaním služieb informačnej spoločnosti prostredníctvom elektronických zariadení vykonáva Slovenská obchodná inšpekcia so sídlom Prievozská 32, Bratislava
Novinky e-mailom

Vložte svoj e-mail a budete informovaní o novinkách a výhodných akciách.

Vložením registrovaného e-mailu novinky odhlásite.