Vyhľadávanie

rozšírené

Mena:

0 / 0 položiek

 • Tel.: +421 904 444 949
 • /
 • Poštovné 1.50
Anketa

Máme rozšíriť sortiment?

Ukázať výsledky

Odporučte nás

Domnievate sa, že by naše stránky mohli zaujímať niekoho z Vašich priateľov či známych?

Odporučte nás

Ďalší špecialista na odvykanie od fajčenia sa vyjadril pred verejnosťou: „Neexistuje dôkaz, že elekt

Pondelok, 26. augusta 2013

Podľa príbehu vysielaného televíznym kanálom WDIO-TV (Duluth, MN), špecialistka na odvykanie od fajčenia informuje verejnosť, že neexistuje žiadny dôkaz, že inhalovanie je bezpečnejšie ako fajčenie. V programe tiež odznelo, že taktiež nie je dokázané, že prechod na elektronické cigarety môže pomôcť fajčiarom prestať fajčiť.

„Fajčiar Brian Annis hovorí, že fajčil dlhé roky a snažil sa odnaučiť, vyskúšal všetko od nikotínových žuvačiek po predpísané lieky, a to bez úspechu, až objavil elektronickú cigaretu. Vtedy niečo zafungovalo. „Pomohlo mi to. Uspokojilo to tzv. „orálnu fixáciu“ a potrebu vdychovania niečoho, čo mi ozaj chýbalo pri užívaní iných výrobkov na odvykanie od fajčenia, žuvačiek, náplastí a liekov...“- hovorí Annis.

Avšak, nie každý je rovnako nadšený ako Annis. Zdravotná sestra špecialistka na kardiológii, Jessica Zweifel, pomáha ľuďom odnaučiť sa fajčiť na pozícii riaditeľky Tobacco Free Services v rámci programu Essentia Health. Hovorí, že podobne ako Brian Annis si veľa fajčiarov myslí, že e-cigarety sú menej škodlivé ako náhrada cigariet." Bohužiaľ nie je žiadny dôkaz toho, že sa v nich nenachádzajú škodlivé látky," povedala Zweifel. Ďalej uvádza, že v najbližších rokoch očakáva podstatný a presvedčivý výskum, ale do tej doby neodporúča elektronickú cigaretu ako prostriedok na odvykanie od fajčenia. Namiesto toho ponúka iné, tradičné postupy, ako je poradenstvo a nikotínové žuvačky."

Zvyšok príbehu

Je nešťastné, že veľa zdravotníckych pracovníkov, špecialistov na odvykanie od fajčenia oznámilo verejnosti, že neexistuje žiadny dôkaz, že elektronické cigarety môžu pomôcť fajčiarom prestať fajčiť. Viacnásobne uverejnené prieskumy, rovnako ako doslova tisíce osobných referencií od bývalých fajčiarov, ktorí prestali s e-cigaretami fajčiť, eminentne ukazujú fajčiarom jeden fakt, a to, že e-cigarety skutočne sú úspešnou stratégiou pre skoncovanie s fajčením. Žiadny zodpovedný zdravotnícky pracovník by to nemal popierať. A to najmä dnes, v roku 2013, keď existujú dôkazy.
Čo nepoznáme, je percento fajčiarov, ktorí úspešne prestali s fajčením pomocou e-cigariet. Ale popierať, že existujú dôkazy, že mnoho fajčiarov prestalo s týmto zlozvykom pomocou e-cigariet, je pokusom popierať realitu. Existujú tisícky požívateľov, ktorí preukážu, že elektronické cigarety môžu byť efektívne pre odvykanie od fajčenia.

Je iróniou, že keby takéto argumenty pochádzali od tabakových spoločností, boli by zjavne účelové na ochranu ziskov z predaja cigariet a mohli by sme na ne zaútočiť pre šírenie zavádzajúcich prehlásení na ochranu ich predaja, zavádzanie verejnosti a pre bagatelizovanie rizík spojených s fajčením. Ale ako by tieto spoločnosti popreli, že mnoho fajčiarov prestalo fajčiť a úspešne používa elektronické cigarety, keď existujú prieskumy a on-line osvedčenia, ktoré dokumentujú, že mnoho fajčiarov prestalo s cigaretami a úspešne používa elektronické cigarety? Je takéto tvrdenie menej nepravdivé len preto, že bolo vykonštruované špecialistami na kontrolu tabaku, namiesto tabakovými spoločnosťami?

Snáď ešte viac poľutovaniahodné je tvrdenie, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že elektronické cigarety sú menej škodlivé ako cigarety. Existuje veľa vedeckých dôkazov, že elektronické cigarety sú menej škodlivé ako cigarety, vrátane toxikologických štúdií, laboratórnych štúdií a klinických štúdií.

Čo nepoznáme, je absolútna úroveň bezpečnosti elektronických cigariet. Ale že sú oveľa bezpečnejšie ako bežné cigarety, o tom niet pochýb. Tvrdenie, že neexistuje žiadny dôkaz, že e-cigarety sú bezpečnejšie ako cigarety, je nepravdivé.

Jedna z vecí, ktoré som sa naučil pri svojej kariére v oblasti verejného zdravia je, že keď sa opozícia uchýli k mlčanlivosti alebo sa stiahne do úzadia, je to zvyčajne preto, že ich argumenty nie sú dostatočne silné.

Zdá sa, že v prípade odporcov elektronickej cigarety jednak logika, a jednak dôkazy o tom, že e-cigarety zlepšujú verejné zdravie sú tak zdrvujúce, že k ich popretiu musia používať lži. Je nečestné, že sa hnutie na kontrolu tabaku k takýmto praktikám uchyľuje, skúsme sa zamyslieť, prečo?

Prevádzkovateľ

 • verne slovakia, s.r.o.
  Páričkova 18
  821 08 Bratislava
  IČO: 46396802
  DIČ: 2023364464
Orgánom dohľadu nad poskytovaním služieb informačnej spoločnosti prostredníctvom elektronických zariadení vykonáva Slovenská obchodná inšpekcia so sídlom Prievozská 32, Bratislava
Novinky e-mailom

Vložte svoj e-mail a budete informovaní o novinkách a výhodných akciách.

Vložením registrovaného e-mailu novinky odhlásite.