Vyhľadávanie

rozšírené

Mena:

0 / 0 položiek

 • Tel.: +421 904 444 949
 • /
 • Poštovné 1.50
Anketa

Máme rozšíriť sortiment?

Ukázať výsledky

Odporučte nás

Domnievate sa, že by naše stránky mohli zaujímať niekoho z Vašich priateľov či známych?

Odporučte nás

Interview s profesorom Michaelom Siegelom

Interview s profesorom Michaelom Siegelom
Michael Siegel je doktor, profesor, nadšený podporovateľ minimalizácie rizík užívania tabaku a neúnavný vyvratiteľ mýtov o tabaku, ktorým musia čeliť elektronickí fajčiari. Sme veľmi vďační Michaelovi, že nám venoval čas na toto interview. Ak sa chcete viac dozvedieť o Michaelovej práci, prosím navštívte jeho blog.

Interview s profesorom Michaelom Siegelom

Michael Siegel je doktor, profesor, nadšený podporovateľ minimalizácie rizík užívania tabaku a neúnavný vyvratiteľ mýtov o tabaku, ktorým musia čeliť elektronickí fajčiari. Sme veľmi vďační Michaelovi, že nám venoval čas na toto interview. Ak sa chcete viac dozvedieť o Michaelovej práci, prosím navštívte jeho blog.


prof. Michael Siegel

ECD: Váš blog začal odhaľovať príklady klamstiev a poloprávd, ktoré sú smutne spojené s antitabakovou lobby. Môžete nám prezradiť, prečo ste vy, podporovateľ zákazu fajčenia a minimalizácie rizík spojených s užívaním tabaku, začali vyvíjať túto činnosť?

M. Siegel: Okdedy som sa rozhodol, že budem silne protifajčiarsky angažovaný, že budem podporovať zákazy fajčenia a svedčiť či vypovedať v početných súdnych sporoch proti tabakovým spoločnostiam, základom pre moju angažovanosť bola vždy veda. Zdá sa ale, že narastajúcim trendom je, že hnacím motorom pre anti-fajčiarske hnutie je ideológia, skôr ako veda a základ v silných vedeckých dôkazoch. Časť tejto ideológie je viera, že účel svätí prostriedky a to je tým pádom akceptovateľné pre prispôsobenie si pravdy v záujme dosiahnutia niečoho, čo považujeme za ušľachtilý cieľ. Avšak verím, že v prvom rade je našou úlohou ako lekárov, praktikov verejného zdravia slúžiť verejnosti, teda musíme dodržať vysoké štandardy etického správania sa a vedeckej integrity. Jednou z našich povinností je vhodne tlmočiť vedecké informácie verejnosti. To je nevyhnutné nielen preto, že je to etické, ale aj kvôli našej reputácii – a aby sme si zachovali u verejnosti dôveru. Na tom je táto dôvera postavená. Pravdepodobne najzaujímavejší prípad závislosti na ideológii viac, ako na vede a vedeckých dôkazoch je otázka elektronických cigariet. Vedúce národné protifajčiarske zoskupenia žiadali FDA o odstránenie týchto produktov z trhu. Toto sa deje napriek tomu dôkazom, že elektronické cigarety sú omnoho bezpečnejšie ako bežné cigarety ako omnoho efektívnejšie, ako tradičné produkty náhradnej nikotínovej terapie, ak chce fajčiar prestať fajčiť. Skutočne tu prichádza k sporu ideológia verzus veda. Ideológia protifajčiarskeho hnutia – ktorá je vedená názorom, že abstinencia je jedinou filozofiou – skrátka nedáva priestor produktu, ktorý vyzerá a správa sa ako cigareta, ale je o poznanie bezpečnejšia. V tomto prípade na vede, na účinkoch na zdravie jednoducho nezáleží. Ideológia je príliš hlboko zakorenená na to, aby mohla byť takémuto produktu poskytnutá šanca zachraňovať životy.

ECD: Mohli by ste nám poodhaliť niektoré z navýraznejších príkladov zavádzajúcich faktov a klamstiev, ktoré ste objavili?

M. Siegel: Pravdepodobne najvýznamnejším príkladom je stanovisko mnohých protifajčiarskych zoskupení, že 30-minútové vystavenie sa sekundárnemu dymu môže spôsobiť arteriosklerózu (kôrnatenie tepien). Pravda je, že toto ochorenie sa vyvíja niekoľko rokov. Dokonca medzi aktívnymi fajčiarmi sa nezistí srdcové ochorenie, kým osoba nefajčí posledných 20 alebo viac rokov. Takže je jednoducho nemožné, aby jednorazové 30-minútové vystavenie sa sekundárnemu dymu spôsobilo kôrnatenie tepien. Ďalším skvelým príkladom že prehlásenie na stránke SceneSmoking.org, že 340 mladých ľudí každý deň zomrie na následky fajčenia. Fajčenie zvyčajne nezabíja tých, ktorých zvykneme nazývať „mladými ľuďmi“. Ľudia v strednom veku, samozrejme. Ale nie je pravda, že množstvo mladých ľudí zomiera denne na následky fajčenia. Toto je ďalším príkladom toho, ak organizácia evidentne verí, že jej poslanie je natoľko dôležité a ušľachtilé, že na faktoch v skutočnosti nezáleží.

ECD: Ako výsledok vašej kampane za pravdu musíte čeliť mnohým osobným útokom. Môžete nám povedať niečo o tomto?

M. Siegel: Práve včera som bol na mojom blogu obvinený z prijímania úplatkov od výrobcov elektronických cigariet. Množstvo iných zástancov nefajčenia jednoducho nerozumie, že niekto môže zastávať pozíciu, ktorá je v protiklade s ortodoxnosťou protifajčiarskeho hnutia bez toho, aby bol podporovaný napríklad tabakovým priemyslom. Po dopytovaní sa na niektoré nesprávne vedecké vyhlásenia, ktoré som už zmienil, som bol podobne označený za „krta“ tabakového priemyslu. Bol som vylúčený z dvoch diskusných skupín zameraných na kontrolu tabaku, pretože neboli ochotní tolerovať môj nesúhlas s kľúčovými elementmi dogmy protifajčiarskeho hnutia.

ECD: Čo je motiváciou nedôvery a útokov proti vám?

M. Siegel: Na povrchu sú útoky súčasťou všeobecnej stratégie protifajčiarskeho hnutia útočiť na nesúhlasiaceho, skôr ako diskutovať povahu nesúhlasného argumentu. Ale verím tomu, že hlbšou príčinou týchto útokov je pravdepodobne skutočnosť, že títo moji kolegovia zistili, že mám pravdu a že toto je nevedomky ich prejavom viny.

ECD: Posuňme sa ďalej. Do akej miery sú elektronické cigarety bezpečné, a do akej miery ste si istý touto bezpečnosťou? „

Inhalovanie nikotínu nemôže byť ani približne tak nebezpečné ako inhalovanie nikotínu spolu s tisíckami iných chemických látok, vrátane viac ako 40 karcinogénnych.“ M. Siegel: Nemôžem povedať, nakoľko je elektronická cigareta bezpečná, ale čo môžem povedať je, že je podstatne bezpečnejšia ako bežná cigareta. Inhalovanie nikotínu nemôže byť ani približne tak nebezpečné ako inhalovanie nikotínu spolu s tisíckami iných chemických látok, vrátane viac ako 40 karcinogénnych. Toto zistenie nevyžaduje realizáciu dlhodobých štúdií. Ako múdro konštatuje David Sweanor (právnik a významná osobnosť na poli obmedzenia rizík z užívania tabaku, pozn.), zistenie, že beztabakový produkt dodávajúci nikotín je bezpečnejší ako produkt dodávania nikotínu s tisíckami súčastí tabakového dymu je základný vedecký fakt, a každý, kto vzdoruje tomuto poňatiu, by mal zvážiť doučovanie zo základov vedy.

Či sú elektronické cigarety bezpečnejšie ako konvenčné – to už naozaj nie je otázne. Skutočná otázka je, ako efektívne fajčiarom zabránia fajčiť cigarety, ako sa môže ich používanie pretvoriť do dlhodobej stratégie na podporu skoncovania s fajčením a aký špecifický odkaz týkajúci sa e-cigariet a zdravia by bolo vhodné tlmočiť verejnosti.

ECD: Existuje konšpirácia proti e-cigarete a iným bezpečným alternatívam fajčenia, a ak áno, kto je za tým a prečo?

M. Siegel: Neverím, že existuje nejaká konšpirácia proti elektronickej cigarete. Myslím si len, že sa v hnutí za kontrolu tabaku prejavuje veľa ideológiou poháňaného, dogmatického myslenia, a toto rigidné myslenie môže vo verejnej politike prekážať. Vidíme, že toto isté sa stáva aj v iných oblastiach verejného zdravia. V súčasnosti prístup výlučnej abstinencie prekáža v politike kontroly tabaku.
Musíte si tiež pamätať, že farmaceutická liečba fajčiarskej závislosti sa stala v kontrole tabaku živobytím. Hnutie kontroly tabaku je významne finančne podporované farmaceutickými spoločnosťami. Naše národné a medzinárodné konferencie sú upísané Big Pharme (Big Pharma – najväčšie farmaceutické firmy sveta, pozn.). Finančný vzťah medzi farmaceutickými spoločnosťami a hnutím kontroly tabaku tiež hrá rolu. Nemyslím, že sa to deje cielene, ale kdekoľvek sú takéto silné finančné spojenia, vytvára sa určitá zaujatosť.

ECD: Mohli by ste nám na záver povedať, prečo tvorcovia legislatívy počúvajú tých, čo kričia najhlasnejšie (zdravotnícke skupiny) a nie tých, ktorí sú najvýznamnejší vo výskume minimalizácie rizík pri užívaní tabaku, ako vy, Dr. Joel Nitzkin, Dr. Laudersson a iných?

M. Siegel: Existuje finančné spojenie medzi federálnymi a štátnymi tvorcami zákonodarcami a konvenčným predajom cigariet. Títo zákonodarcovia utvorili väzby medzi fiškálnym stavom kľúčových vládnych programov a pokračujúcou spotrebou cigariet. Náš národný systém poskytovania zdravotného poistenia pre deti z nízkopríjmových rodín je v súčasnosti fakticky závislý na fajčení cigariet. Mnoho štátov sa obracia k daňovým príjmom z tabakových výrobkov, aby vyvážilo svoje rozpočty počas tohto zložitého hospodárskeho obdobia.
Nie je v záujme zákonodarcov podporovať politiku, ktorá potenciálne vážne ohrozuje predaj cigariet. V sfére vplyvu Big Tobacco a Big Pharma je pre výrobcov elektronických cigariet veľmi zložité dostať sa do pozornosti tvorcov verejnej politiky.
Ďakujeme za rozhovor!
ECD: E Cigarette Direct, preložila Miška

autorské práva prekladu sú vyhradené

Prevádzkovateľ

 • verne slovakia, s.r.o.
  Páričkova 18
  821 08 Bratislava
  IČO: 46396802
  DIČ: 2023364464
Orgánom dohľadu nad poskytovaním služieb informačnej spoločnosti prostredníctvom elektronických zariadení vykonáva Slovenská obchodná inšpekcia so sídlom Prievozská 32, Bratislava
Novinky e-mailom

Vložte svoj e-mail a budete informovaní o novinkách a výhodných akciách.

Vložením registrovaného e-mailu novinky odhlásite.